علت چشمک زدن لامپ ال ای دی و دیگر لامپ‌ها چیست؟

تاریخ نوشته : دسامبر 3, 2023
علت چشمک زدن لامپ ال ای دی

چرا لامپ ال ای دی چشمک می‌زند؟ علت نیمه روشن ماندن لامپ در حالت روشن و خاموش چیست؟ در این مطلب از وبلاگ کاسپین نور همه چیز را درباره علت چشمک زدن لامپ ال ای دی و سایر لامپ‌ها به همراه نحوه تعمیر آن شرح می‌دهیم. با ما همراه شوید.

علت چشمک زدن لامپ ال ای دی چیست؟

یکی از رایج‌ترین پرسش‌های افراد این است که چرا لامپ ال ای دی چشمک می‌زند؟ در پاسخ باید بگوییم علت چشمک زدن لامپ LED به موارد مختلفی برمی‌گردد که در این بخش تمامی آن‌ها را معرفی می‌کنیم. این موارد شامل 10 علت زیر می‌شوند. اگر اطلاعات کافی درباره لامپ led ندارید می‌توانید ابتدا مقاله «لامپ ال ای دی چیست؟ صفر تا صد لامپ LED و کاربرد آن!» را مطالعه کنید.

1. نامناسب بودن اتصالات برق

اولین علت چشمک زدن لامپ ال ای دی نامناسب بودن اتصالات برق و کابل‌کشی است. همچنین اگر لامپ ال ای دی به یک منبع برق نامناسب یا با ولتاژ بالا متصل شود؛ ممکن است چشمک زند یا خاموش و روشن شود. بنابراین قبل از هر کاری حتما اتصالات را بررسی نمایید.

علت نیمه روشن ماندن لامپ ال ای دی

2. خرابی در درایور LED

درایور LED مسئول تنظیم ولتاژ و جریان برق برای لامپ است. بنابراین اگر درایور خراب شود؛ ممکن است لامپ چشمک بزند یا ناپایدار عمل کند.

علت چشمک زدن لامپ ال ای دی در حالت روشن

3. دمای محیط و نفوذ رطوبت

دمای محیط می‌تواند تأثیر زیادی بر عملکرد لامپ ال ای دی داشته باشد. اگر دمای محیط خیلی بالا یا پایین باشد، می‌تواند سبب چشمک زدن لامپ ال ای دی یا خاموش و روشن شدن آن شود. همچنین چراغ‌هایی که در فضاهای باز نصب می‌شوند؛ در معرض آب و هوای نامساعد مانند برف و باران قرار می‌گیرند. اگر محصول شما درجه استاندارد کافی نداشته باشد نمی‌تواند مقاومت مناسبی از خود نشان دهد. در این زمان ممکن است لامپ ال ای دی چشمک بزند یا نیمه روشن باقی بماند. برای جلوگیری از این اتفاق توصیه می‌کنیم در هنگام خرید پروژکتور ال ای دی به درجه حفاظت آن دقت کنید. (بهتر است IP44 به بالا باشد.)

4. نصب نادرست، از رایج‌ترین علت چشمک زدن لامپ ال ای دی

یکی از رایج‌ترین علت چشمک زدن لامپ ال ای دی نصب نادرست آن است. این مشکل می‌تواند باعث وقوع برخی اختلالات در عملکرد آن شود که می‌توانیم به چشمک زدن نامنظم یا نیمه روشن ماندن لامپ اشاره کنیم.

5. وجود خرابی در قطعات داخلی

اگر قطعات داخلی لامپ ال ای دی خراب شوند؛ لامپ علمکرد ناپایداری دارد و ممکن است چشمک بزند. قطعات داخلی لامپ ال ای دی را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • چیپ ال ای دی: چیپ LED وظیفه‌ی تابش نور را دارد و از مهم‌ترین قطعات داخلی لامپ ال ای دی است.
 • درایور LED: قطعه‌ای که وظیفه تنظیم ولتاژ و جریان برق را برای لامپ را دارد.
 • رادیاتور یا هیت‌سینک: قطعه‌ای که برای خنک‌کردن چیپ LED استفاده می‌شود.
 • لنز: قطعه‌ای که نور را منتشر می‌کند و از گرد و غبار و آسیب‌های خارجی محافظت می‌کند.
 • مواد اولیه: موادی مانند PCB (تخته مدار چاپی)، کابل‌ها و موارد دیگر که برای اتصال و انتقال برق به قطعات داخلی استفاده می‌شوند.

در زیر تصویر چیپ ال ای دی را مشاهده می‌کنید:

علت چشمک زدن لامپ ال ای دی در حالت خاموش

6. اختلال در ترانسفورماتور و تغییرات در ولتاژ شبکه

مشکل در ترانسفورماتور می‌تواند علت نیمه روشن ماندن لامپ ال ای دی یا چشمک زدن آن باشد. بنابراین اگر لامپ شما این قطعه را دارد؛ احتمال داده می‌شود که ترانسفورماتور آن قدیمی است یا نیاز به تعویض دارد. اگر این قطعه نتواند به خوبی نوسانات و تغییرات در ولتاژ شبکه برق را مدیریت کند؛ می‌تواند باعث چشمک زدن لامپ ال ای دی شود. توجه داشته باشید که نوسانات برق در شبکه به خودی خود نیز می‌توانند باعث چشمک زدن نامنظم لامپ شوند. بنابراین بهتر است در بازه‌ها‌ی زمانی مختلف عملکرد لامپ خود را بررسی نمایید.

ترانسفورماتور لامپ

7. مشکل در سنسورهای حرکتی، از مهم‌ترین علت چشمک زدن لامپ ال ای دی

تاکنون با راه‌پله‌ها یا سالن‌های مخلتفی روبه‌رو شده‌اید که در هنگام رفت و آمد شما، روشن می‌شوند و زمانی که هیچ فردی عبور نمی‌کند؛ خاموش می‌شوند. این عملکرد به لطف سنسورهای حرکتی در لامپ‌ها صورت می‌گیرد و سبب صرفه‌جویی در هزینه‌ها و مصرف برق می‌شود. این سنسورها برای داشتن عملکرد صحیح نیاز به به حداقل شدت جریان الکتریکی دارند. بنابراین توصیه می‌شود برای تعمیر چشمک زدن لامپ از سنسورهای حرکتی کم‌بار استفاده کنید. همچنین می‌توانید یک رله سوییچ در مدار قرار دهید و از نیمه روشن ماندن لامپ جلوگیری نمایید.

8. کلیدهای چراغ‌دار و دیمرها

در این کلیدهای چراغ‌دار و دیمرها را بررسی می‌کنیم که می‌توانند علت چشمک زدن لامپ ال ای دی باشند. ابتدا باید بدانید که دیمرها وسیله‌ای برای تنظیم ولتاژ و تغییر میزان روشنایی هستند که با آن‌ها می‌توانید نور خروجی از چراغ‌ها را کم و زیاد کنید. این وسایل حتی زمانی که بر روی صفر قرار گیرند؛ هنوز کمی جریان را در خود عبور می‌دهند. بنابراین استفاده از دیمرها می‌تواند سبب چشمک زدن لامپ ال ای دی شود. خوب است بدانید که کلیدهای چراغ‌دار نیز در برخی موارد می‌توانند باعث این امر باشند. این چراغ‌ها برای استفاده در شب مناسب هستند تا شما به راحتی بتوانید کلید برق را پیدا کنید. حال از آنجایی که جریان کمی می‌تواند آن‌ها را روشن کند؛ گاهی اوقات این جریان به لامپ می‌رسد و سبب چشمک زدن آن می‌شود. (حتی زمانی که خاموش است.) برای حل این مشکل باید قاب کلید را بیرون آورده و لامپ داخل کلید را خارج کنید. همچنین می‌توانید یک رشته از سیم‌‌های لامپ را قطع نمایید.

در زیر عکس دیمر را مشاهده می‌کنید:

دیمر لامپ

9. وجود خرابی در سیستم خنک کننده (هیت‌سینک)

افزون بر این موارد گفته شده، علت نیمه روشن ماندن لامپ ال ای دی می‌تواند به خرابی سیستم خنک کننده یا هیت‌سینک مربوط شود. در این زمان، دمای لامپ بالا می‌رود و باعث چشمک زدن آن شود.

10. پایین بودن کیفیت لامپ

اگر محصول خود را از برندهای نامعتبر خریداری کرده‌اید؛ ممکن است پس از مدت کوتاهی لامپ شما چشمک بزند یا حتی بسوزد. علت نیمه روشن بودن لامپ ال ای دی در این زمان می‌تواند به ضعیف بودن منبع تغذیه و بردهای الکترونیکی بی‌کیفیت مربوط شود. برای حل این مشکل توصیه می‌کنیم از برندهای با کیفیت مانند کاسپین نور استفاده کنید و محصولات روشنایی خود را با ضمانت و گارانتی معتبر تهیه نمایید. کاسپین نور به عنوان تولید کننده انواع محصولات روشنایی از جمله پروژکتور ال ای دی، مهتابی ال ای دی، چراغ سوله ای و خیابانی فعالیت می‌کند.

تعمیر چشمک زدن لامپ ال ای دی چگونه است؟

تا اینجای مطلب سعی داشتیم پس از معرفی هر علت، نحوه رفع آن را نیز بیان کنیم. با این حال برخی روش‌های دیگر نیز برای تعمیر چشمک زدن لامپ ال ای دی وجود دارد که در زیر مشاهده می‌کنید:

 • بررسی اتصالات: ابتدا مطمئن شوید که اتصالات الکتریکی و درونی لامپ LED به درستی انجام شده است و هیچ یک از آن‌ها مشکلی ندارند.
تعمیر نیمه روشن ماندن لامپ ال ای دی
 • تعویض منبع تغذیه و قطعات داخلی: در صورتی که مشکل در درایور لامپ یا دیگر قطعات باشد، ممکن است نیاز به تعویض آن داشته باشید. برای این کار ابتدا درایور را به جریان برق متصل کنید و ولتاژ آن را اندازه بگیرید. اگر درایور سالم باشد، ولتاژ DC را در بازه‌ی 50 تا 300 ولت نشان می‌دهد. در غیر این صورت احتمال داده می‌شود که ایراد از خازن‌ها باشد و نیاز به تعویض آن داشته باشید.
 • تغییر اتصال فاز و نول: بهتر است سیم فاز و نول را جابه‌جا کنید تا اگر آن‌ها را اشتباه وصل کرده باشید، مشکل حل شود.
 • خارج کردن لامپ در کلید چراغ‌دار: اگر ایراد از کلید چراغ‌دار بود، باید قاب کلید را درآورید و لامپ را از آن خارج کنید. همچنین می‌توانید یک رشته سیم از لامپ را قطع نمایید.

تشخیص فاز و نول لامپ ال ای دی

تشخیص سیم فاز و نول در یک سیستم برق از اهمیت بسیاری برخوردار است. بدون تشخیص صحیح این دو، نصب و اتصال دستگاه‌های الکتریکی به شبکه برق با خطرات بسیاری همراه خواهد بود. برای تشخیص سیم فاز و نول لامپ ال ای دی می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

1- استفاده از فازمتر: با کمک فازمتر می‌توانید ولتاژ بین هر دو سیم را اندازه گیری کنید. سیمی که جریان را از خود عبور می‌دهد؛ سیم فاز است و دیگری سیم نول خواهد بود. (وقتی سیم لخت جریان داشته باشد، چراغ انتهایی فازمتر را روشن می‌کند و بدین ترتیب سیم فاز مشخص می‌شود.

فاز و نول لامپ ال ای دی

2- مشاهده رنگ سیم‌ها: در اکثر موارد، سیم‌های فاز و نول دارای رنگ‌های متفاوت هستند. برای مثال سیم فاز معمولا رنگ قرمز یا قهوه‌ای دارد، در حالی که سیم نول معمولا به رنگ آبی یا سفید است.

علت چشمک زدن لامپ کم مصرف چیست؟

علت چشمک زدن لامپ کم مصرف ممکن است به دلایل مختلفی باشد، این علل شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. نوع سنسور حرکتی: استفاده از یک سنسور حرکتی نامناسب می‌تواند باعث چشمک زدن لامپ شود. بهتر است سنسورهای کم‌بار را در سیستم روشنایی به کار ببرید.
 2. اختلال در برق: مشکلات فنی یا اختلالات در شبکه برق می‌تواند علت نیمه روشن ماندن لامپ باشد. این اختلالات ممکن است ناشی از نصب نادرست، اتصالات ناقص یا مشکلات در دستگاه‌های کنترلی باشد.
 3. تنظیمات نادرست: تنظیمات نادرست در سیستم مدیریت نور ممکن است باعث چشمک زدن لامپ کم مصرف شود. این مشکل می‌تواند ناشی از تنظیمات زمان‌بندی یا حساسیت نادرست سنسورهای حرکتی باشد.
 4. خرابی لامپ: خرابی در لامپ یا قطعات الکترونیکی داخلی یکی دیگر از علت نیمه روشن ماندن لامپ کم مصرف است.

برای رفع چشمک زدن و نیمه روشن ماندن لامپ کم مصرف ابتدا سنسور حرکتی را بررسی کنید و مطمئن شوید که از یک سنسور مناسب استفاده کرده‌اید. همچنین، بررسی کنید که تنظیمات سیستم نورپردازی و اتصالات برق صحیح باشند. در صورت نیاز، لامپ را نیز بررسی کرده و از عملکرد آن مطمئن شوید. در ادامه با نحوه تعمیر چشمک زدن لامپ کم مصرف بیشتر آشنا می‌شوید.

نحوه تعمیر چشمک زدن لامپ کم مصرف چیست؟

برای تعمیر چشمک زدن لامپ کم مصرف، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • بررسی سنسور حرکتی: ابتدا باید سنسور حرکتی را بررسی کنید. در صورت وجود مشکل، سنسور را با سنسور با کیفیت و مناسب تعویض کنید.
 • بررسی اتصالات برق: مطمئن شوید که اتصالات برق و کابل‌ها به درستی انجام شده باشند و هیچ گونه قطعی یا اتصال نادرستی وجود نداشته باشد.
 • بررسی و تعویض لامپ: در صورتی که لامپ خراب یا ناقص است، باید آن را تعویض نمایید. همچنین بررسی کنید که آیا لامپ با توان مناسب و با کیفیتی است یا خیر.
تعمیر چشمک زدن لامپ کم مصرف

علت چشمک زدن لامپ ال ای دی در حالت روشن و خاموش + نحوه تعمیر

علت چشمک زدن لامپ ال ای دی در حالت روشن می‌تواند به خاطر موارد مختلفی باشد که در زیر آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 1. ولتاژ نامناسب: ولتاژ ورودی نامناسب می‌تواند باعث چشمک زدن لامپ ال ای دی در حالت روشن شود. این مسئله ممکن است به دلیل نصب نادرست یا مشکلات در شبکه برق باشد.
 2. تنظیمات نادرست: تنظیمات نادرست در سیستم روشنایی می‌تواند باعث چشمک زدن لامپ شود. ممکن است تنظیمات زمان‌بندی یا حساسیت نادرست در سیستم روشنایی باشد.
 3. خرابی در سیستم الکتریکی: خرابی‌ها و مشکلات فنی در سیستم می‌توانند علت چشمک زدن لامپ اس ام دی در حالت روشن باشند. این مشکلات ممکن است ناشی از اتصالات نادرست سیم‌ها یا مشکلات در دستگاه‌های کنترلی باشند.
 4. مشکلات در لامپ: خرابی یا نقص در لامپ ال ای دی می‌تواند باعث چشمک زدن ناخواسته آن شود.

برای رفع این مشکلات، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

– بررسی و اصلاح ولتاژ ورودی به سیستم روشنایی

– بررسی و اصلاح تنظیمات سیستم روشنایی و تایمرهای زمان بندی

– بررسی و اصلاح اتصالات برق و کابل‌ها

– بررسی و تعویض لامپ ال ای دی در صورت خرابی یا نقص

علت چشمک زدن لامپ اس ام دی در حالت روشن

علت چشمک زدن مهتابی روشن چیست؟

علت نیمه روشن ماندن لامپ مهتابی یا چشمک زدن آن می‌تواند به ولتاژ نامناسب مربوط شود. در حقیقت ورودی ولتاژ نامناسب می‌تواند علت چشمک زدن مهتابی روشن باشد. این مسئله معمولا به دلیل نصب نادرست یا مشکلات در شبکه برق است. به عنوان مثال اتصال اشتباه فاز و نول از اصلی‌ترین علل این اتفاق شناخته می‌شود. برای تعمیر کافی است تا این دو سیم را جابه‌جا کنید. همچنین جهت دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت مهتابی ال ای دی 120 وات می‌توانید با پشتیبانی کاسپین نور تماس بگیرید یا از وبسایت استفاده کنید.

علت نیمه روشن ماندن لامپ ال ای دی خودرو

تاکنون ممکن است متوجه این موضوع شده باشید که حتی پس از بستن تمامی درب‌ها، لامپ ال ای دی خودرو نیمه روشن باقی می‌ماند؟ علت این اتفاق ناشی از اختلال در دیمر چراغ سقفی خودرو است که جریان آن نشتی دارد. این جریان بسیار ناچیز که حدودا  0.5 میلی‌آمپر است؛ سبب روشن شدن ال ای دی خواهد شد. چرا که لامپ ال ای دی برخلاف لامپ رشته‌ای با کمترین جریان برق روشن می‌شود. برای تعمیر روشن ماندن لامپ ال ای دی خودرو می‌توانید یک مقاومت 1 کیلو اهم یا 1000 اهم را به صورت موازی با لامپ ال ای دی نصب کنید. (توجه داشته باشید که این جریان بسیار کم به باتری خودرو آسیبی وارد نمی‌کند؛ بنابراین نصب مقاومت ضرورتی ندارد.)

روشن ماندن چراغ سقف ماشین

علت نیمه روشن ماندن هالوژن چیست؟

علت چشمک زدن هالوژن همچون لامپ ال ای دی و کم مصرف، می‌تواند به موارد زیر مربوط شود:

 • سیم‌کشی اشتباه
 • لامپ بی‌کیفیت
 • اختلال در ترانسفورماتور
 • نفوذ رطوبت
 • وجود کلیدهای چراغ‌دار
علت نیمه روشن ماندن لامپ هالوژن

علت نیمه روشن ماندن لامپ بعد از قطع کلید

علت روشن ماندن لامپ بعد از قطع کلید یا لرزش نور به عوامل مختلفیی برمی‌گردد. در زیر رایج‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 1. ترکیب نادرست سیم‌ها: اگر سیم‌های فاز و نول به صورت نادرست به لامپ متصل شده باشند، ممکن است باعث نیمه روشن ماندن لامپ بعد از قطع کلید شوند.
 2. وجود جریان بیش از حد: اگر جریان بیش از حدی از شبکه برق به لامپ منتقل شود، ممکن است لامپ پس از قطع کلید به صورت نیمه روشن باقی بماند.
 3. مشکلات در سیستم تغذیه: وجود مشکلات یا نوسانات در سیستم تغذیه برق می‌تواند باعث روشن ماندن لامپ بعد از قطع کلید شود.
 4. خرابی در لامپ یا بالا رفتن دما: خرابی در لامپ یا افزایش دما می‌تواند این اتفاق را به وجود آورد.
علت روشن ماندن لامپ بعد از قطع کلید

سوالات متداول درباره علت چشمک زدن لامپ ال ای دی LED

 1. دلیل تاخیر در روشن شدن لامپ کم مصرف چیست؟ علت دیر روشن شدن لامپ کم مصرف به دلیل وجود مدار داخلی متشکل از خازن و سلف است که برای شارژ شدن جهت ایجاد قوس الکتریکی به زمان نیاز دارند. این زمان سبب تاخیر در روشن شدن لامپ کم مصرف می‌شود.
 2. چرا لامپ ال ای دی چشمک می‌زند؟ علت نیمه روشن ماندن لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف می‌تواند به ولتاژ نامناسب، مشکلات در درایور، بالا بودن دمای محیط، اتصالات نادرست، اختلال در ترانسفورماتور و دیمر مربوط شود.
 3. علت نیمه روشن ماندن لامپ مهتابی چیست؟ رایج‌ترین علت چشمک زدن مهتابی جابه‌جایی سیم فاز و نول و همچنین نوسانات و تغییرات ولتاژ در شبکه برق است.
 4. نیمه روشن ماندن لامپ هالوژن چه علتی دارد؟ علت این اتفاق می‌تواند به خاطر بی‌کیفیت بودن لامپ، خرید از برندهای نامعتبر، نفوذ رطوبت، سیم‌کشی اشتباه و اختلال در ترانسفورماتور رخ دهد.
 5. علت خاموش شدن لامپ کم مصرف چیست؟ معروف‌ترین علل خاموش شدن لامپ کم مصرف استفاده از دیمر ناسازگار با لامپ، سنسور حرکتی ناکارآمد و وجود خطا در کابل‌کشی است.
 6. علت چشمک زدن لامپ روشن چیست؟ این علل شامل نوسانات ولتاژ، سیم‌کشی قدیمی، مشکلات در شبکه برق و اختلال در اتصالات کابل یا کنتور هستند.

جمع‌بندی

در این مطلب قصد داشتیم به طور کامل علت چشمک زدن لامپ ال ای دی در حالت خاموش و روشن را شرح دهیم. همچنین علت نیمه روشن ماندن انواع لامپ مهتابی، هالوژن، خودرو و غیره را بررسی کردیم. از اصلی‌ترین علل این اتفاق می‌توانیم به وجود مشکل در ترانسفورماتور، سیم‌کشی و نصب نادرست، اختلال در دیمر، نوسانات شبکه برق، بالا بودن دمای محیط و خطا در عملکرد سنسور حرکتی اشاره کنیم. همچنین توصیه می‌شود از برندهای معتبر همراه با گارانتی خریداری کنید تا احتمال وقوع این مشکلات تا حد زیادی کاهش یابد. برای خرید انواع محصولات روشنایی با ضمانت مانند پروژکتور ال ای دی 50 وات و اطلاع از قیمت پروژکتور ال ای دی 100 وات و قیمت پروژکتور 200 وات ال ای دی با رنگ نورهای سفید، زرد و نچرال می‌توانید از کاسپین نور کمک بگیرید.