چگونه لامپ ال ای دی را تعمیر کنیم؟ ساده‌ترین روش!

تاریخ نوشته : ژانویه 10, 2024
تعمیر لامپ ال ای دی

آموزش تعمیر لامپ ال ای دی

لامپ‌های ال ای دی اغلب به عنوان محصولات با عمر طولانی بالا و مصرف انرژی پایین شناخته می‌شوند. با این حال در برخی موارد، ممکن است با مشکلاتی روبه‌‍رو شوید و بخواهید لامپ‌ها را تعمیر کنید. قبل از شروع هر کاری توصیه می‌کنیم اگر با اصول تعمیر لامپ ال ای دی آشنا نیستید و تجربه کافی را ندارید، از یک متخصص کمک بگیرید. برای آشنایی بیشتر هم می‌توانید مقاله «لامپ ال ای دی چیست؟» را بخوانید. در ادامه ما در این مطلب از وبلاگ کاسپین نور سعی داریم به زبان ساده و روشی آسان، نحوه عیب یابی لامپ ال ای دی، تعمیر لامپ ال ای دی سوخته و… را معرفی کنیم. پس اگر قصد دارید بدانید چگونه لامپ ها را تعمیر کنیم؟ با ما در ادامه همراه شوید.

گام اول: عیب یابی لامپ ال ای دی

نحوه عیب یابی لامپ ال ای دی شامل دو بخش می‌شود که بررسی اتصالات برق و بخش‌های خارجی لامپ هستند:

بررسی اتصالات برق:

 • اطمینان حاصل کنید که لامپ به درستی به منبع برق متصل شده باشد.
 • کابل برق را چک کنید و از صحت وجود جریان برق در پریز اطمینان حاصل نمایید.

نحوه عیب یابی لامپ ال ای دی

بررسی بخش‌های خارجی لامپ:

اگر لامپ دارای قسمت‌های خارجی قابل تعمیر (مثل پوسته یا قسمت‌های متصل‌شونده) است، آن‌ها را بررسی کنید.

گام دوم: تعویض لامپ

در این مرحله استفاده از لامپ جایگزین را توصیه می‌کنیم. برای این کار مراحل زیر را طی کنید:

 • یک لامپ جایگزین را با ویژگی‌های مشابه (ولتاژ، توان و…) تست کنید.
 • اگر لامپ جایگزین کار می‌کند، لامپ اصلی خراب است و باید تعویض شود.

چگونه لامپ led را تعمیر کنیم

گام سوم: تعمیر لامپ ال ای دی

تعمیر لامپ ال ای دی در این بخش شامل سه مرحله بررسی الکتریکال، تست قسمت‌های داخلی لامپ و تعویض قطعات خراب می‌شود:

بررسی الکتریکال:

 • با استفاده از مولتی‌متر، ولتاژ و جریان ورودی را اندازه‌گیری کنید.
 • اگر ولتاژ یا جریان نامناسب باشد، ممکن است مشکل از سیستم برق دهی باشد.

بررسی قسمت‌های داخلی لامپ:

 • لامپ‌های ال ای دی اغلب دارای قسمت‌های الکترونیکی داخلی (برد led) هستند. بررسی قسمت‌های الکترونیکی بر اساس دستورالعمل‌های تولیدکننده یا با استفاده از مولتی‌متر انجام می‌شود.
 • اگر قطعات خارجی قابل تعمیر هستند (مثل کانکتورها یا خازن‌ها)، آن‌ها را با نوع مشابه جایگزین کنید.

تعویض قطعات خراب:

اگر قطعات خراب یافت شوند و قابل تعمیر نباشند، آن‌ها را با قطعات جدید جایگزین نمایید.

عيب يابي تعمیر لامپ ال ای دی سوخته

گام چهارم: تست و ارزیابی

در نهایت باید یک تست کلی از عملکرد لامپ بگیرید. برای این کار باید لامپ را دوباره به منبع برق وصل کنید و عملکرد آن را تست نمایید.


قیمت پروژکتور ال ای دی با گارانتی و ضمانت معتبر


نحوه عیب یابی لامپ ال ای دی

برای عیب یابی لامپ های ال ای دی دو راه وجود دارد که شامل مشاهده چشمی و عیب یابی با مولتی متر می‌شود. برای مشاهده چشمی، ابتدا برد led لامپ را خارج کنید و تک تک ال ای دی‌ها را بررسی نمایید. اگر هر کدام آن‌ها سوخته باشد، به رنگ سیاه درمی‌آیند. پس اگر ال ای دی به رنگ مشکی پیدا کردید، یعنی سوخته است. در بخش بعد عیب یابی لامپ ال ای دی با مولتی متر را نیز معرفی می‌کنیم.

عیب یابی لامپ ال ای دی با مولتی متر

برای این کار ابتدا مولتی متر را بر روی حالت تست دیود بگذارید و سپس پل دیودها را تست کنید. اگر دیودهای ال ای دی سالم باشند، ولتاژ را نشان می‌دهند. اگر سوخته باشند، هیچ خروجی‌ای مشاهده نخواهید کرد. در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که هیچ ولتاژی نمایش داده نمی‌شود؛ این بدان معنا است که بردهای ال ای دی خراب هستند. یک نکته مهم که در عیب یابی لامپ ال ای دی با مولتی متر باید به خاطر داشته باشید این است که led می‌تواند سوخته باشد ولی رنگ آن مشکی نشود. بنابراین همواره بردهایی که فاقد نقطه‌های سیاه هستند، سالم نبوده و ولتاژ آن‌ها صفر است.

عیب یابی لامپ ال ای دی با مولتی متر


بیشتر بخوانید: بهترین راهنمای خرید لامپ ال ای دی برای اولین بار! فقط در 5 گام


آموزش تعمیر لامپ ال ای دی سوخته

قبل از اینکه نحوه تعمیر لامپ ال ای دی سوخته را شرح دهیم، ابتدا بهتر است آن را عیب یابی کنید. اگر ال ای دی سوخته بود، برای تعمیر آن می‌توانید از سه روش استفاده کنید. در زیر این روش‌ها را مشاهده می‌کنید:

 • تعمیر لامپ ال ای دی با هویه
 • تعمیر لامپ بدون هویه (با اتو و مداد)
 • بهترین روش تعمیر لامپ ال ای دی (جایگزین کردن ال ای دی)

تعمیر لامپ ال ای دی بدون هویه

چطور لامپ را تعمیر کنیم بدون نیاز به هویه؟ در پاسخ باید بگوییم که تعمیر لامپ ال ای دی بدون هویه می‌تواند به شیوه‌های مختلف انجام شود که رایج‌ترین آن‌ها استفاده از مداد یا اتو است:

تعمیر لامپ ال ای دی با مداد

ابتدا، لامپ را از منبع برق جدا کنید و تست کنید که آیا مشکل از خود لامپ یا سیستم برق‌دهی است. سپس، با دقت پوشش لامپ یا قسمت‌های متصل‌شونده را باز کنید. در مرحله بعد باید برد led را بیرون بیاورید و به دنبال نقطه‌های سیاه بر روی آن باشید. این نقطه‌های سیاه همان ال ای دی‌های سوخته هستند. برای تعمیر باید این نقطه‌ها را با مداد، سیاه کنید تا جریان برق بتواند از آن‌ها عبور کند. در نهایت پس از انجام تعمیرات، لامپ را مجددا ببنید و به منبع برق وصل کنید.

تعمیر لامپ ال ای دی با مداد

 

تعمیر لامپ ال ای دی با اتو

در این روش نیز همانند قبل باید لامپ را از منبع برق جدا کنید و بردهای ال ای دی را بیرون بیاورید. سپس اتو را بر روی برد قرار دهید تا گرمای آن، قلع را ذوب کند. سپس ال ای دی سالم خود را بر روی نقطه‌های سیاه (ال ای دی سوخته) بگذارید و لامپ را ببندید. در حقیقت، اتو جایگزین هویه شده است و حرارت آن به شما کمک می‌کند تا led سالم را بر روی برد بچسبانید.


انواع مهتابی ال ای دی با تضمین کیفیت و نوردهی


تعمیر لامپ ال ای دی با هویه

اگر می‌خواهید بدانید با هویه چگونه لامپ ها را تعمیر کنیم این بخش را از دست ندهید:

توجه داشته باشید که تعمیر لامپ ال ای دی با هویه به دلیل حساسیت بالا و ترکیبات الکترونیکی پیچیده در داخل لامپ، ممکن است کمی چالش‌برانگیز باشد. بنابراین این کار باید با دقت و احتیاط صورت گیرد. در ادامه مراحل تعمیر لامپ ال ای دی با هویه را مشاهده می‌کنید:

گام 1: خاموش کردن لامپ: لامپ ال ای دی را از منبع برق جدا کنید و صبر کنید تا همه قسمت‌های لامپ خنک شوند.

گام 2: باز کردن لامپ: لامپ ال ای دی را باز کنید. این ممکن است باز کردن یک پوشش یا از بین بردن قسمت‌های متصل‌شونده شامل شود. از ابزارهایی مانند پیچ یا چاقو استفاده نمایید.

تعمیر لامپ ال ای دی سوخته

گام 3: بررسی قطعات: قطعات داخلی لامپ را با دقت بررسی کنید. از مولتی‌متر برای اندازه‌گیری ولتاژ و جریان استفاده کنید. سپس قسمت‌های الکترونیکی را بررسی نمایید و هر گونه قطعه خراب یا اتصال شکسته را پیدا کنید.

گام 4: تعمیر قطعات: اگر یک قطعه خراب یافت شد و قابل تعمیر بود، با استفاده از هویه و اتصالات مربوطه آن را تعمیر کنید. در صورت نیاز، قطعه خراب را با قطعه جدید جایگزین کنید. در این صورت، مراقب باشید که قطعه جدید با مشخصات فنی لامپ مطابقت داشته باشد.

تعمیر لامپ ال ای دی با هویه

گام 5: بستن لامپ: بعد از انجام تعمیرات، لامپ را دوباره به همان شکل قبلی ببندید و مطمئن شوید که همه قطعات به درستی متصل شده‌اند. سپس لامپ را به منبع برق وصل کنید.

گام 6: آزمایش: عملکرد لامپ را تست کنید. مطمئن شوید که تمامی قابلیت‌ها و ویژگی‌های لامپ به درستی کار می‌کنند.


بیشتر بخوانید: نحوه نصب پروژکتور ال ای دی به آسان‌ترین روش! نصب پروژکتور سه سیم


بهترین روش تعمیر لامپ ال ای دی چیست؟

همانطور که گفتیم روش‌های زیادی برای تعمیر لامپ ال ای دی بدون هویه وجود دارند که استفاده از مداد، اتو و… هستند. با این حال باید بدانید که این روش‌ها توصیه نمی‌شوند و برای گرفتن بهترین نتیجه باید با کمک هویه، ال ای دی نو و سالم را جایگزین ال ای دی سوخته کنید و سپس لامپ را ببندید.

تعمیر لامپ ال ای دی چشمک زن چگونه است؟

توصیه می‌کنیم قبل از هر گونه تعمیر ابتدا از علت چشمک زدن لامپ ال ای دی خود مطمئن شوید. سپس همانند تعمیر لامپ سوخته عمل کنید و بردها را بررسی نمایید.

نکات ایمنی تعمیر لامپ ال ای دی led

 • اطمینان حاصل کنید که لامپ از برق جدا شده و کابل برق اتصال ندارد.
 • هرگز لامپ را در حالت روشن باز نکنید.
 • توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید لامپ ال ای دی را روی سرپیچ باز کنید یا اقدام به تعمیر نمایید. بلکه ابتدا لامپ باید باز شود و تا به طور کامل بسته نشده است، آن را بر روی سرپیچ نبندید. سهل‌انگاری در این زمینه می‌تواند خطراتی همچون برق گرفتگی و حتی مرگ را به همراه داشته باشد.
 • از وسایل ایمنی مانند دستکش‌ها و عینک ایمنی استفاده کنید.
 • هنگام استفاده از هویه، محیط باید خنک و خشک باشد.
 • توجه داشته باشید که تعمیرات لامپ ال ای دی پیچیده و چالش‌برانگیز می‌باشند و این مراحل فقط به عنوان یک راهنمای کلی ارائه شده‌اند.

سوالات متداول درباره تعمیر لامپ ال ای دی

 • چگونه لامپ سوخته را تعمیر کنیم؟ برای عيب يابي تعمیر لامپ ال ای دی سوخته ابتدا لامپ را از منبع برق جدا و برد led را خارج کنید. سپس ال ای دی سوخته را که به رنگ مشکی درآمده است با led سالم جایگزین نمایید.
 • نحوه تعمیر لامپ ال ای دی بزرگ چگونه است؟ ابتدا لامپ را باز کنید و با کمک مولتی‌متر از خازن و دیودها تست بگیرید. سپس برد ال ای دی را چک کنید و در صورت پیدا کردن led سوخته، آن را با led سالم جایگزین نمایید و لامپ را ببندید.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی داشتیم شما را به طور کامل با پاسخ «چگونه لامپ led را تعمیر کنیم؟» آشنا کنیم. برای دریافت مشاوره، راهنمایی و اطلاع از قیمت پروژکتور ال ای دی 100 وات و سایر محصولات با توان دلخواه، می‌توانید از کاسپین نور کمک بگیرید و آن‌ها را با ضمانت بیشترین نوردهی و گارانتی معتبر تهیه کنید.

2 دیدگاه

 1. ال ای دی ظاهرا سالم با اداپتور یا شارژر موبایل اتصال دادم همشون روشن میشن یکیشون ضعیف بود رویه بالا رو برداشتم لخیم زدم وقتی میندازی رو سر پیچ اتاق کلید ومیزنم روشن نمیشه علت چیه ممنون راهنمایی کنید

  1. سلام و درود، احتمالا مشکل شما از درایور است؛ بهتر بود یک ال‌ای‌دی سالم و نو را با لحیم کاری جایگزین ال‌ای‌دی معیوب می‌کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *