صفر تا صد نورپردازی بزرگراه ها و روشنایی اتوبان ها

تاریخ نوشته : ژوئن 13, 2024
روشنایی بزرگراه

اهمیت روشنایی بزرگراه و اتوبان

روشنایی بزرگراه ها و اتوبان ها از اهمیت قابل توجهی برای ایمنی رانندگان، عابران پیاده، دوچرخه سواران و… برخوردار است. در ادامه با ضرورت طراحی نورپردازی مناسب در این محیط‌ها بیشتر آشنا می‌شوید:

 1. یکی از مهم‌ترین دلایل تامین روشنایی بزرگراه به روشی مناسب، بهبود دید رانندگان است. در شب رانندگان دید محدودی دارند و ممکن است به موقع عابران پیاده، دوچرخه سواران، موانع و سایر خطرات را تشخیص ندهند. همچنین عابران نیز ممکن است در مسیریابی و عبور از خطوط عابر پیاده دچار مشکل شوند. در این شرایط، روشنایی کافی به رانندگان کمک می کند تا مسیر جاده، تابلوها، سایر خودروها و معابر را به وضوح ببینند. همچنین عابران نیز کیفیت دید بهتری خواهند داشت.
 2. دومین عامل مهم کاهش خطر تصادفات در شب است. براساس تحقیقات انجام شده، وجود نور کافی و مناسب در اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها می‌تواند تا 30 درصد در کاهش تصادفات رانندگی در شب موثر باشد. این مزیت به خصوص در آب و هوای نامساعد مانند برف، باران، مه، گرد و غبار و… ضرورت بیشتری دارد.
 3. سومین دلیل تامین روشنایی مناسب در بزرگراه به کاهش ناامنی و جرم و جنایات مربوط می‌شود. همانطور که می‌دانید جاده‌ها و اتوبان‌های تاریک می‌توانند بستری برای فعالیت‌های مجرمانه مانند سرقت باشند.
 4. سایر دلایل: نور باکیفیت در کاهش خستگی چشم و افزایش عملکرد رانندگان موثر است و از کاهش ترافیک نیز جلوگیری می‌کند. همچنین می‌تواند در زیباسازی شهر تاثیرگذار باشد.
نورپردازی اتوبان با ال ای دی

بهترین چراغ نورپردازی بزرگراه ها

چراغ های روشنایی بزرگراه و جاده ها باید از ویژگی‌های زیر برخوردار باشند تا بتوانند نور کافی و مطلوب را ارائه دهند:

 • پایین بودن مصرف انرژی
 • بهره‌وری و راندمان نوری بالا
 • حفظ عملکرد در طول زمان
 • مقاومت و استحکام بالا در برابر برف و باران و صاعقه
 • توانایی قوی در دفع حرارت
 • دارای طول عمر مفید قابل قبول
 • فاقد فلیکر و خیرگی
 • موجود در رنگ نورهای مختلف از جمله رنگ سفید و نچرال (طبیعی)
 • دارای زاویه تابش یکنواخت و غیرمتمرکز
 • فاقد اشعه فرابنفش و مواد مضر مانند سدیم و جیوه
 • موجود در توان مصرفی و شدت نوردهی متنوع (معمولا از چراغ خیابانی ال ای دی 150 وات و چراغ خیابانی 200 وات در روشنایی خیابان و بزرگراه استفاده می‌کنند.)
 • دوستدار محیط زیست

در ادامه جدول مقایسه چراغ روشنایی بزرگراه را ارائه می‌دهیم تا بتوانید درک بهتر و آسان‌تری از منابع نورپردازی مناسب در جاده‌های بین شهری داشته باشید:

نوع چراغمصرف انرژیعمر مفیدکیفیت نوردهیامنیت
ال‌ای‌دیکمترین مصرف برق را دارد.دارای عمر مفید بلندتری نسبت به فلورسنت و هالوژنی است. معمولا تا ۵۰۰۰۰ ساعت عمر می‌کند.نور را با کیفیت بالا و بیشترین شار نوری ارائه می‌دهد. دررنگ نورهای متنوع تولید می‌شود.کمترین گرما و حرارت را تولید می‌کند. فاقد مواد مضر مانند سرب و جیوه است.
فلورسنتمصرف انرژی آن از LED بیشتر و از هالوژنی کمتر است.عمر مفید آن از هالوژنی بیشتر و از LED کمتر است.بهره‌وری نوری متوسطی دارد. در برخی موارد دارای فلیکر و خیرگی است.این چراغ‌ها جیوه دارند. لذا در صورت شکستگی، سلامت افراد و محیط زیست را تحت تاثیر قرار دهند.
هالوژنیاز دو سیستم مذکور، بیشترین مصرف انرژی را دارد.عمر مفید کمتری نسبت به فلورسنت و LED دارد.هالوژن‌ها به تولید نور گرم و طبیعی شهرت دارند. کیفیت نوردهی آن‌ها از فلورسنت بهتر است.گرمای زیادی تولید می‌کند و دارای گازهای سمی است. لذا توصیه می‌شود از مواد قابل اشتعال، پارچه، پلاستیک و غیره دور باشند.
مقایسه چراغ‌های روشنایی بزرگراه و اتوبان

جدول استاندارد روشنایی بزرگراه

در این بخش با جدول استاندارد نورپردازی اتوبان و بزرگراه آشنا می‌شوید:

نوع محیطحداقل روشنایی افقی (لوکس)حداقل روشنایی عمودی (لوکس)حداکثر خیرگی (UGR)
بزرگراه بین شهری بدون تقاطع20.516
بزرگراه بین شهری با تقاطع3116
بزرگراه شهری61.516
تونل15316
پل61.516
تقاطع همسطح8216
گذرگاه عابر پیاده10216
جدول استاندارد روشنایی بزرگراه

توضیحات:

 • روشنایی افقی به میزان نوری که به طور مساوی بر روی یک سطح افقی مانند سطح جاده یا زمین می‌تابد، اشاره دارد و برای دید واضح در جاده و تشخیص موانع در تاریکی ضروری است.
 • روشنایی عمودی به میزان نوری که به طور عمودی بر روی یک سطح مانند چشم‌های رانندگان یا تابلوهای راهنمایی و رانندگی می‌تابد، اشاره دارد و برای دید واضح اجسام عمودی مانند تابلوهای راهنمایی و رانندگی و چهره افراد مهم است.
 • توجه داشته باشید که این مقادیر حداقل‌ها هستند و ممکن است بسته به شرایط خاص مانند ترافیک، آب و هوا و نوع معبر نیاز به افزایش داشته باشند.
 • یکنواختی به توزیع یکنواخت نور در سراسر جاده می‌گویند تا رانندگان و عابران بتوانند به خوبی تمامی نقاط محیط را ببینند.
 • خیرگی به معنای این است که نور به طور مستقیم به چشم‌ها می‌تابد و سبب خستگی چشم، سردرد و کاهش دید می‌شود. نرخ خیرگی UGR (Unified Glare Rating) است که در محدوده‌های زیر تعریف می‌شود:
UGR کمتر از 10خیرگی نامحسوس
UGR بین 10 تا 13خیرگی قابل قبول
UGR بین 13 تا 16خیرگی متوسط
UGR بین 16 تا 19خیرگی ناخوشایند
UGR بین 19 تا 25خیرگی آزاردهنده
UGR بیشتر از 25خیرگی غیرقابل تحمل
جدول استاندارد روشنایی براساس خیرگی

اصول روشنایی بزرگراه و روش‌های بهینه‌سازی

در نورپردازی خیابان و اتوبان علاوه بر فاکتورهای گفته شده باید به برخی اصول دیگر نیز دقت کنید. این موارد شامل توزیع و زاویه تابش، رنگ نور و نکات ایمنی می‌شود. در ادامه به معرفی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

توزیع و زاویه تابش روشنایی

زاویه تابش در نورپردازی شهری باید غیرمتمکز باشد و نور را به صورت یکنواخت در طول بزرگراه، جاده، اتوبان و خیابان منتشر کند. برای تامین منابع روشنایی با توزیع یکنواخت باید از چراغ های خیابانی ال ای دی smd استفاده کنید. خوب است بدانید که در کاسپین نور این چراغ‌ها در رنگ نورها و توان‌های مصرفی متنوع تولید می‌شوند.

استفاده از رنگ نور مطلوب

بهترین دمای رنگ برای روشنایی اتوبان‌ها و جاده‌های بین شهری، نور مهتابی یا سفید هستند. این رنگ نورها در افزایش دقت، بهبود تمرکز و تقویت پویایی محیط تاثیر زیادی دارند.

رعایت ملاحظات ایمنی

نورپردازی اتوبان باید به نحوی صورت گیرد که مسیرهای خطرناک از جمله تقاطع‌‌ها و مسیرهای دو طرفه به خوبی روشن شوند. افزون بر این موارد، تجهیزات باید به طور مرتب مورد بررسی قرار گیرند تا در صورت وقوع اختلال در عملکرد فنی یا سیم‌کشی، عیب‌یابی و تعمیر شوند.

جمع‌بندی

همانطور که گفتیم، روشنایی بزرگراه و اتوبان در بهبود کیفیت و وسعت دید رانندگان، کاهش تصادفات، افزایش ایمنی و… اهمیت زیادی دارد. بنابراین اصول اجرای صحیح آن باید رعایت شود و براساس الزامات ایمنی و استانداردهای روشنایی صورت گیرد. برای هوشمندسازی سیستم روشنایی معابر و خیابان ها می‌توانید از شرکت دانش بنیان کاسپین نور کمک بگیرید و با واحد پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.