راهنمای نورپردازی تابلوها و بیلبوردهای تبلیغاتی!

تاریخ نوشته : ژانویه 8, 2024
روشنایی بیلبوردهای تبلیغاتی

اهمیت نورپردازی بیلبورد و تابلو تبلیغاتی

نورپردازی بیلبوردهای تبلیغاتی اهمیت زیادی در بازاریابی و برندسازی کسب و کارها دارد و می‌تواند تاثیرات بسزایی بر تبلیغات بگذارد. در ادامه با مهم‌ترین اثرات و اهمیت روشنایی تابلو تبلیغاتی آشنا می‌شوید.

جلب توجه بیشتر مخاطبان و افزایش اثربخشی

نورپردازی بیلبوردهای تبلیغاتی باعث می‌شود تابلوها در شبانه‌روز جلوه‌ی بیشتری داشته باشند و توجه تعداد زیادی از مخاطبان هدف را به خود جلب کنند. همچنین نورپردازی صحیح می‌تواند باعث تقویت دیدن شدن تبلیغات شما و افزایش تاثیرگذاری از طریق انتقال بهتر پیام و مفهوم تبلیغات شما به افراد شود. در حقیقت رنگ‌ها و نورهای جذاب به شما کمک می‌کنند تا به روشی بهتری پیام خود را به مخاطبان منتقل کنید.

نورپردازی تابلوهای تبلیغاتی

برندسازی و شناخت بهتر برند

روشنایی بیلبوردهای تبلیغاتی به کسب و کارها کمک می‌کند تا برند خود را به مخاطبان بشناسانند و در ذهن آن‌ها برجسته شوند. برای این کار خرید پروژکتور ال ای دی را توصیه می‌کنیم که جهت روشنایی تابلوهای تبلیغاتی بسیار مناسب است. همچنین از آنجایی این چراغ‌ها در برابر بارش باران و گرد و غبار مقاومت دارند؛ بیلبوردها و تابلوهای شما تا مدت زمان طولانی نیازی به تعویض روشنایی خود نخواهند داشت.

تاثیر روانشناسی بر احساسات مخاطبان

روشنایی تابلو تبلیغاتی می‌تواند احساسات و واکنش‌های روانشناختی مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین رنگ تابلوها و نورهای مناسب می‌توانند احساسات مثبت و مهیجی را در مخاطبان ایجاد کنند.

روشنایی تابلو تبلیغاتی

به طور کلی، نورپردازی بیلبوردهای تبلیغاتی نقش مهمی در افزایش تاثیرگذاری تبلیغات و جذب توجه مخاطبان ایفا می‌کند و برای کسب و کارها یک ابزار مهم در استراتژی‌های بازاریابی محسوب می‌شود.

روشنایی انواع تابلوهای تبلیغاتی

روشنایی تابلوهای تبلیغاتی شامل انواع مختلفی از بیلبوردها می‌شود که رایج‌ترین آن‌ها موارد زیر هستند:

 • تابلوی مغازه و فروشگاه
 • بیلبودهای موجود در پل هوایی
 • بیلبوردهای نصب شده در حاشیه بزرگراه‌ها و جاده‌ها
 • تابلوهای ایستاده در حاشیه معابر و خیابان‌ها
 • بیلبوردهای لایت باکس

در ادامه هر کدام را شرح می‌دهیم.

نورپردازی بیلبورد عرشه پل هوایی

برای نورپردازی بیلبورد پل هوایی بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 1. معمولا بیلبوردهایی که در پل هوایی نصب می‌شوند دارای عرض کمتر از 5 متر هستند. بنابراین برای روشنایی آن‌ها پروژکتورهای 100 وات و 200 وات کفایت می‌کند. برای بیلبوردهایی که عرض کمتر از 5 متر دارند نیز پروژکتور ال ای دی 50 وات را پیشنهاد می‌دهیم. برای اطلاع از قیمت پروژکتور ال ای دی 200 وات و سایر محصولات می‌توانید از کاسپین نور کمک بگیرید.
 2. برای داشتن بهترین روشنایی و هم‌پوشانی باید فاصله‌ی پروژکتورها از یکدیگر حداکثر 3 متر باشد. در ادامه نحوه محاسبه روشنایی مورد نیاز برای نورپردازی تابلوهای تبلیغاتی را معرفی می‌کنیم.
 3. توجه داشته باشید که تابش نور از بالای پل کیفیت دید را بهبود می‌بخشد و سبب جلب توجه بیشتر بیلبورد می‌شود. البته شما می‌توانید پروژکتورها را در پایین پل قرار دهید؛ در این صورت باید بدانید که تابش نور از پایین به بالا، توجه کمتری را به خود جذب می‌کند.
 4. یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام روشنایی تابلو تبلیغاتی در پل رعایت کنید این است که زاویه پروژکتورها نسبت به افق باید حدودا ۷۰ درجه باشد.

نورپردازی بیلبوردهای تبلیغاتی

روشنایی بیلبورد ایستاده در حاشیه جاده‌ها و معابر

معمولا بیلبوردهای ایستاده در حاشیه جاده‌ها و معابر ابعاد بزرگ‌تری نسبت به تابلوهای موجود در پل‌های هوایی دارند. بنابراین برای روشنایی آن‌ها می‌بایست یک ردیف پروژکتور ال ای دی در پایین یا بالای تابلو بگذارید. در این میان اگر بیلبورد شما بیشتر از 5 متر عرض دارد؛ از پروژکتور ال ای دی ۱۵۰ وات استفاده کنید تا روشنایی آن به درستی تامین شود. فاصله‌ی پروژکتورها از یکدیگر نیز باید حداکثر 4 متر باشد و زاویه پروژکتور نسبت به خط قائم بر روی 20 درجه تنظیم شود. افزون بر این موارد، از آنجایی که پروژکتورهای ردیف بالا نور بیشتری را تامین می‌کنند، بهتر است آن‌ها را 150 وات بخرید و برای ردیف پایین از پروژکتور ال ای دی 100 وات استفاده کنید.

نکات روشنایی بیلبورد

روشنایی بیلبوردهای تبلیغاتی لایت باکس

بیلبوردهای لایت باکس نسبت به سایرین طرح مدرن‌تری دارند و معممولا بر سطوح ایستاده همچون دیوار نصب می‌شوند. از رایج‌ترین اماکن نصب آن‌ها می‌توانیم به دیوارهای بیرونی ساختمان، نزدیک ایستگاه اتوبوس و مترو، ایستگاه‌های راه‌آهن و فرودگاه اشاره کنیم. برای روشنایی این تابلوهای تبلیغاتی می‌توانید از چراغ خطی یا لاینر استفاده کنید و آن را دورتادور تابلو نصب نمایید.

روشنایی بیلبوردهای لایت باکس

روشنایی تابلو مغازه و فروشگاه

برای نورپردازی تابلو مغازه و فروشگاه بهتر است از پروژکتور ال ای دی 50 وات استفاده کنید و آن‌ها را نسبت به افق بر روی زاویه ۴۵ درجه نصب نمایید.

انواع لامپ در تابلو تبلیغاتی

تابلوهای تبلیغاتی معمولا از انواع مختلف لامپ‌ها برای نورپردازی استفاده می‌کنند. در زیر، برخی از انواع لامپ‌های مورد استفاده در تابلوهای تبلیغاتی ذکر شده است:

لامپ‌های ال ای دی (Light Emitting Diode): این لامپ‌ها از دیودهای نوری برای تولید نور استفاده می‌کنند. لامپ‌های LED معمولا مصرف انرژی کمتری دارند و دارای عمر طولانی هستند. همچنین در رنگ نورها و مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند و برای تبلیغات پویایی بیشتری ارائه می‌دهند. بنابراین بهترین لامپ تابلو تبلیغاتی را می‌توان از فناوری LED دانست که با مزایای فراوان خود، امکان ارائه تصاویر با کیفیت بالا را به شما می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مطلب «لامپ ال ای دی چیست؟» را بخوانید.

لامپ‌های فلورسنت (Fluorescent Lamps): این لامپ‌ها از گازهای نئون و آرگون برای تولید نور استفاده می‌کنند و حاوی جیوه هستند که یک ماده سمی است. اگر این لامپ‌ها شکسته شوند، جیوه آزاد می‌شود و می‌تواند برای محیط زیست و سلامت انسان‌ها آسیب‌های جدی به وجود آورد. همچنین عملکرد لامپ‌های فلورسنت در دماهای پایین به دلیل حساسیت به سرما کاهش می‌یابد. در محیط‌های سرد، زمان طولانی‌تری برای گرم شدن و  به حداکثر رساندن نور خود نیاز دارند. با این حال همچنان از آن‌ها در بازار استفاده می‌شود ولی به تدریج لامپ‌های LED به عنوان یک انتخاب کارآمد با مزایای بیشتر به ویژه در زمینه صرفه‌جویی انرژی و عمر طولانی، جایگزین فلورسنت خواهند ‌شد.

لامپ‌های نئون (Neon Lamps): لامپ‌ نئون یک نوع لامپ گازی است که نور را به کمک گاز نئون تولید می‌کند. آن‌ها به دلیل رنگ‌های متنوعی که می‌توانند ایجاد کنند و امکان انعطاف‌پذیری در طراحی، برای تبلیغات انتخاب جذاب شناخته می‌شود.

محاسبه روشنایی لازم برای نورپردازی بیلبوردهای تبلیغاتی

محاسبه نور بیلبوردها یک فرآیند پیچیده است که به عوامل متعددی بستگی دارد. در این بخش اصلی‌ترین عوامل موثر بر  محاسبه روشنایی لازم برای نورپردازی بیلبوردهای تبلیغاتی را معرفی می‌کنیم:

 1. ابعاد بیلبورد: اندازه بیلبورد یکی از عوامل اساسی در محاسبه نور است. بیلبوردهای بزرگ‌تر نیاز به نور بیشتری دارند تا به‌طور متناسب با ابعاد خود نورپردازی شوند.
 2. شرایط نور محیطی و موقعیت جغرافیایی: موقعیت جغرافیایی بیلبورد نیز موثر است. به عنوان مثال، در مناطقی که روشنایی طبیعی (نور خورشید) کمتر است، بیلبوردها نیاز به نور بیشتری دارند. همچنین شرایط نور محیط مثل خورشید یا نورپردازی شهری در اطراف بیلبورد نیز موثر هستند. برخی از بیلبوردها ممکن است نیاز به نور بیشتری در شب داشته باشند.
 3. محتوای تبلیغاتی: نوع محتوای تبلیغاتی و اینکه آیا تصاویر رنگی در آن‌ها استفاده می‌شود یا خیر، تاثیر زیادی بر میزان نور مصرفی دارد.
 4. فناوری نورپردازی: برای محاسبه روشنایی لازم، نوع لامپ‌ها یا فناوری نورپردازی مورد استفاده نیز باید بررسی شود؛ زیرا چراغ‌هایی که از تکنولوژی led استفاده می‌کنند، نسبت به سایرین، بهره‌وری نوری بیشتری دارند و پرنورتر هستند.

*معمولا برای روشنایی بیلبوردهای تبلیغاتی از پروژکتورهای 50 وات، 100 وات، 150 وات و 200 وات استفاده می‌شود.

* رایج‌ترین رنگ نور در این زمینه برای جلوگیری از آلودگی نوری، رنگ مهتابی (سفید) است.

نکات مهم در روشنایی بیلبوردهای تبلیغاتی

برای روشنایی بیلبوردهای تبلیغاتی بهتر است برخی نکات را رعایت کنید که در این بخش به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

 • بهتر است از لامپ‌هایی که مصرف برق کمتری دارند استفاده شود. به عنوان مثال پروژکتورهای ال ای دی بهترین انتخاب هستند.
 • روشنایی بیلبوردهای تبلیغاتی نباید در دید رانندگان و عابران اختلال ایجاد کند.
 • نور پروژکتورها می‌بایست یکنواخت و بدون خیرگی باشد تا در کنار روشنایی کافی، چشم را اذیت نکند.
 • شاخص نمود رنگ (CRI) در پروژکتورها باید بیشتر از 80 باشد.
 • توصیه می‌کنیم از محصولات ضد آب و با مقاومت بالا استفاده کنید؛ چرا که پروژکتورها همواره در معرض تغییرات آب و هوایی قرار دارند.
 • بیلبوردها و تابلوهای تبلیغاتی نباید در فاصله ۳۰۰ فوتی از خانه‌ها روشن شوند.

* تمامی محصولات کاسپین نور استانداردهای گفته شده فوق را دارا هستند و با گارانتی معتبر عرضه می‌شوند.

جمع‌بندی

در نهایت باید بدانید که روشنایی تابلوهای تبلیغاتی اهمیت زیادی در میزان اثربخشی و جذب مخاطب دارد و باید اصول آن رعایت شود. از مهم‌ترین نکات می‌توانیم به تناسب چراغ با ابعاد بیلبورد، توجه به زاویه چراغ‌ها با افق، انتخاب محصولات با مصرف برق کمتر و مقاومت بیشتر اشاره کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *