دمای رنگ نور چیست؟ راهنمای انتخاب دمای رنگ نور چراغ

تاریخ نوشته : ژانویه 23, 2024
دمای رنگ

قبل از خرید لامپ‌های کم مصرف، مهتابی یا براکت ال ای دی، لوسترها، چراغ‌های سقفی و… باید به دمای رنگ نور آن‌ها دقت کنید تا بتوانید بهترین چراغ را برای محیط خود تهیه نمایید. بنابراین در این مطلب از وبلاگ کاسپین نور قصد داریم شما را با پاسخ دمای رنگ چیست و کدام رنگ نور برای محیط شما مناسب‌تر است؟ آشنا کنیم. با ما همراه شوید.

تعریف علمی دمای رنگ

دمای رنگ (Color temperature) یک مفهوم توصیفی است که به دمای یک منبع نور یا یک سیستم رنگی اشاره دارد. اندازه گیری دمای رنگ با استفاده از مقیاس کلوین (Kelvin) انجام می‌شود و معمولا در بازه‌ی 1000 تا 10000 کلوین قرار دارد. هر چقدر این مقدار بیشتر باشد، طیف رنگ‌ها به آبی نزدیک‌تر و سردتر می‌شوند و هر چقدر کمتر باشد، رنگ‌ها به سمت زرد با طیف گرم‌تر می‌روند.

دمای رنگ نور کلوین

دمای رنگ نور چیست؟

مفهوم دما رنگ به معنای ساده یعنی همان رنگ نوری که انواع لامپ‌ها و چراغ‌ها تولید می‌کنند. بر این اساس، رنگ نور به سه دسته گرم، طبیعی و سرد تقسیم می‌شود.

دمای رنگ نور گرم

نور گرم (warm light) دارای دمای رنگ پایین‌تر است و به سمت طیف زردتر و گرم‌تر می‌رود. دمای این نورها در محدوده 2000 تا 3000 کلوین قرار دارد و شامل رنگ‌های زرد و آفتابی می‌شود.

کاربرد رنگ گرم: مناسب برای اتاق پذیرایی، اتاق خواب، اتاق استراحت بیماران، هتل‌ها، رستوران‌ها و دیگر محیط‌هایی که نیاز به برقراری آرامش برای دلپذیر بودن دارند.

دمای رنگ نور خورشید یا نور طبیعی

دمای رنگ نور خورشید در محدوده 3100 تا 4500 کلوین قرار دارد و طیف آن به نور طبیعی (نچرال) در روز بسیار نزدیک است. به این دما، رنگ daylight نیز گفته می‌شود.

کاربرد دمای رنگ نور خورشید: مناسب برای محیط‌هایی که علاوه‌بر احساس آرامش، نیاز به تمرکز است. به عنوان مثال می‌توانیم به انواع اداره‌ها، دفاتر، مدارس، دانشگاه‌ها، راه‌پله‌ها، محیط‌های عمومی و آشپزخانه‌ اشاره کنیم.

دمای رنگ نور لامپ

دمای رنگ نور سرد

نور سرد (cold light) دارای دما رنگ بالاتر است و به سمت طیف رنگ آبی و سرد می‌رود. دمای این نورها در محدوده 4600 تا 6500 کلوین قرار دارد و شامل رنگ‌های آبی و مهتابی می‌شود.

کاربرد رنگ سرد: مناسب برای محیط‌هایی که داشتن تمرکز و دقت اهمیت زیادی دارد و باید از خواب‌آلودگی و خستگی چشم جلوگیری شود. به عنوان مثال می‌توانیم به چراغ سوله ای در محیط‌های صنعتی و کارگاهی، تراشکاری، کتابخانه‌ها، اتاق‌های جراحی در بیمارستان، دندانپزشکی، نقشه‌کشی، سالن امتحانات و غیره اشاره کنیم.

جدول دمای رنگ ها

در این بخش جدول دمای رنگ را ارائه می‌دهیم تا بتوانید به راحتی چراغ مورد نظر خود را با طیف رنگ دلخواه تهیه کنید:

دمای رنگ کلوین

جدول دمای رنگ

1000 کلوین

نور شمع (قرمز و زرد)

1800 کلوین

لامپ‌های ادیسونی رشته‌ای دکوراتیو (نارنجی)

2400 کلوین

لامپ رشته‌ای معمولی (زرد)

2700 کلوین

لامپ هالوژنی رشته‌ای (زرد کم‌رنگ)

3000 کلوین

نور سفید گرم (محبوب در بازار)

4000 کلوین

نور روز (ترکیبی از رنگ سرد و گرم)

5000 تا 7000 کلوین

نور سفید سرد (نور سرد و دارای طیف کمی از رنگ آبی)

10000 کلوین

آسمان آبی بدون ابر (رنگ سفید – آبی)

دمای رنگ 6500

رنگ نور گرم یا سرد؟ کدام بهتر است؟

انتخاب اینکه کدام دمای رنگ لامپ برای محیط شما بهتر است، به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها نوع فعالیت است. به عبارتی دیگر شما ابتدا باید مشخص کنید که چه فعالیتی قرار است در محیط مورد نظر انجام دهید. سپس بر همین اساس لامپ خود را تهیه نمایید. همانطور که در بخش قبل نیز گفتیم، محیط‌های درمانی و کارگاهی نیاز به دقت و تمرکز بالاتری دارند و دمای رنگ آبی و مهتابی (سرد) برای آن‌ها بهتر است. در مقابل، محیط‌های خانگی، رستوران‌، کافه‌، مدارس، هتل‌ها و غیره نیاز به نور گرم‌تر دارند.


بیشتر بخوانید: لامپ آفتابی بهتره یا مهتابی؟ تفاوت نور آفتابی و مهتابی و نچرال


با این حال خوب است بدانید که براساس تحقیقات انجام شده، افرادی که درم معرض رنگ نور سرد قرار داشتند؛ 12 درصد بیشتر از سایر افراد به بیماری‌های چشمی مبتلا شدند. بنابراین توصیه می‌شود از نورهای طبیعی و نچرال استفاده کنید. این نورها ترکیبی از رنگ‌های گرم و سرد هستند و سبب خستگی چشم نمی‌شوند.

بهترین دمای رنگ برای نورپردازی محوطه چیست؟

انتخاب بهترین دما رنگ برای نورپردازی محوطه به عوامل متعددی از جمله محیط مربوطه، نوع استفاده و حتی سلیقه شخصی بستگی دارد. اصول و راهنمایی‌های زیر می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند:

نوع محیط

در محیط‌های خارجی مثل حیاط، باغ‌، ویلا و فضاهای سبز معمولا انتخاب رنگ‌های گرم‌تر (کمتر از 4000 کلوین) توصیه می‌شود که احساس صمیمیت را ایجاد می‌کنند. این نوع نور برای ایجاد یک احساس دلنشین در فضاهای باز مناسب است.

در محیط‌های عمومی مثل پارکینگ‌ها یا محیط‌های آموزشی و صنعتی نیز معمولا رنگ‌های سردتر (بین 4000 تا 5000 کلوین) ترجیح داده می‌شود. این نوع نور ممکن است برای ایجاد یک حالت محیط کاری و امنیتی مناسب باشد. شما می‌توانید از کاسپین نور برای مشاهده قیمت پروژکتور ال ای دی در رنگ نورهای گرم، سرد و طبیعی کمک بگیرید. این پروژکتورها بهترین انتخاب برای روشنایی انواع محوطه هستند.

دمای رنگ برای نورپردازی محوطه


بیشتر بخوانید: راهنمای جامع روشنایی کارخانه + اصول نورپردازی محوطه کارخانه


نوع استفاده

برای استفاده‌های خاص مثل نورپردازی استخرها، رنگ‌های متمایل به آبی (بالاتر از 5000 کلوین) مناسب هستند. این نوع نور تمیز بودن محیط و شفافیت آن را دوچندان می‌کند. برای نورپردازی باغ و گیاهان هم بهتر است از دمای خنثی (بین 3000 تا 4000 کلوین) استفاده شود تا در شب جلوه‌ی طبیعی‌تری داشته باشند.

دمای رنگ چراغ


بیشتر بخوانید: اصول نورپردازی باغ و 10نکته واجب؛ بهترین نورپردازی محوطه باغ


سلیقه شخصی

سلیقه شخصی همواره نقش مهمی در انتخاب دما رنگ دارد. برخی افراد ممکن است دوست داشته باشند که فضای محوطه‌ با نور گرم مزین شود؛ در حالی که دیگران احساس امنیت و صمیمیت بیشتری با نور سرد دارند.

مهمترین نکته این است که تنظیمات نورپردازی به نیازها و متغیرهای خاص هر پروژه بستگی دارد. همچنین شما می‌توانید از ترکیب مختلف دماهای رنگی در نورپردازی محوطه استفاده کنید تا احساسات و اهداف مختلفی را ترکیب نمایید.


بیشتر بخوانید: نورپردازی تالار عروسی و سالن + بهترین روشنایی محوطه تالار


نحوه اندازه گیری دمای رنگ چگونه است؟

دما رنگ نور با استفاده از مقیاس کلوین (Kelvin) اندازه‌گیری می‌شود. این مقیاس به عنوان واحد دما در زمینه‌های نورپردازی و تصویربرداری جهت تعیین دما رنگ منابع نور و تعادل رنگی کمک می‌کند. در زیر سه روش متداول را برای اندازه‌گیری دمای رنگ نور مشاهده می‌کنید:

  1. استفاده از سنسورها: دستگاه‌های الکترونیکی مثل سنسورهای دوربین‌ها و دستگاه‌های نورپردازی مجهز به سنسورهای رنگ هستند. این سنسورها می‌توانند اطلاعات در مورد طیف رنگی که توسط نور ارسال می‌شود را اندازه‌گیری کنند. با تحلیل این اطلاعات، دمای رنگ چراغ مشخص می‌شود.
  2. استفاده از جسم سیاه و سفید (Black and White) یا کارت خاکستری (Gray Card): این جسم‌ها و کارت‌ها به صورت استاندارد با تعادل رنگی خاصی تولید می‌شوند. (معمولا از جسم سیاه استفاده می‌شود) با قرار دادن کارت در محدوده نوری که می‌خواهید اندازه‌گیری کنید و سپس تنظیم دوربین بر اساس این کارت، می‌توانید دمای نور را تنظیم نمایید.
  3. استفاده از دستگاه‌های اندازه‌گیری دما: برخی دستگاه‌ها مخصوصا در زمینه نورپردازی و تولید نور، دارای قابلیت اندازه‌گیری دمای رنگ هستند. این دستگاه‌ها معمولا از سنسورهای خاص و تکنولوژی‌های اندازه‌گیری مختلف برخوردارند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لامپ ال ای دی


سوالات متداول درباره دمای رنگ

  1. کدام دمای رنگ نور لامپ ال ای دی بهتر است؟ این انتخاب به سلیقه و نوع فعالیتی که در محیط مورد نظر دارید، بستگی دارد.
  2. کدام دمای رنگ چراغ مناسب خانه است؟ رنگ daylight یا نور طبیعی بهترین دما برای منازل است. نورهای گرم یا warm light نیز مناسب هستند.
  3. کلوین نور چیست؟ به واحد اندازه گیری دمای رنگ کلیون نور می‌گویند.
  4. دمای شعله ابی بیشتر است یا زرد چرا؟ دمای رنگ آبی بیشتر و دمای زرد و قرمز کمتر است.
  5. دمای رنگ نور مهتابی چقدر است؟ از 4600 تا 6500 کلوین است.
  6. دما رنگ daylight چقدر است؟ از 3100 تا 4500 کلوین است.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید پروژکتور ال ای دی


جمع‌بندی

در این مطلب سعی داشتیم شما را به طور کامل با مفهوم دمای رنگ، کلوین نور، انواع رنگ‌‌های لامپ و انتخاب بهترین نور برای محیط‌های خانگی و صنعتی آشنا کنیم. خوب است بدانید که محصولات روشنایی هوشمند کاسپین نور مانند پروژکتور ال ای دی امکان تنظیم رنگ را دارند و شما می‌توانید در هر زمان، رنگ چراغ خود را به صورت کنترل از راه دور تغییر دهید. برای دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر با پشتیبانی کاسپین نور در 7 روز هفته تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *