بررسی کامل تفاوت پروژکتور SMD با COB و LED

تاریخ نوشته : فوریه 12, 2024
تفاوت پروژکتور SMD با COB و LED

آشنایی با تفاوت پروژکتور SMD با COB و LED

در این مطلب از وبلاگ کاسپین نور قصد داریم تفاوت پروژکتور smd با cob و led را بررسی کنیم و ویژگی‌های هر کدام را به طور کامل شرح دهیم. قبل از اینکه به سراغ مقایسه پروژکتورها برویم، باید بدانید که امروزه لامپ‌های ال ای دی با تکنولوژی دیودهای نورانی، عملکرد بسیار بهتری نسبت به چراغ‌های قدیمی پرمصرف، لامپ‌های رشته‌ای و فلورسنت دارند. در نتیجه پروژکتورهای ال ای دی نیز به دلیل کاهش مصرف انرژی، طول عمر بالا، رنگ نورهای مختلف و… جایگزین مناسبی برای چراغ‌های گازی شناخته می‌شوند. در این میان باید توجه داشته باشید که فناوری تولید پروژکتور smd و cob یکسان و با دیودهای نورافشان led است؛ اما در 5 عامل اصلی با یکدیگر متفاوت هستند. در زیر این عوامل را مشاهده می‌کنید:

  1. زاویه توزیع نور
  2. توانایی در دفع حرارت
  3. امکان تعمیر
  4. کیفیت نوردهی
  5. کاربرد و مصارف استفاده

در ادامه هر کدام از این عوامل را بررسی می‌کنیم.

پروژکتور اس ام دی چیست؟

پروژکتورهای اس ام دی (Surface Mount Device) دارای زاویه تابش غیرمتمرکز و توزیع نور یکنواخت هستند؛ بنابراین محیط‌های وسیع، فضاهای روباز و گسترده را به خوبی روشن می‌کنند. همچنین از آنجایی که ال ای دی‌ها به صورت یکنواخت در مدار آن‌ها پخش شده‌اند، حرارت کمتری تولید می‌کنند. در نتیجه پروژکتورهای اس ام دی در دفع حرارت و گرما عملکرد بالایی دارند و طول عمر آن‌ها بسیار بیشتر از پروژکتورهای سی او بی است. این پروژکتورها قابلیت تعمیر نیز دارند و هزینه‌های نگهداری آن‌ها پایین است. برای خرید پروژکتور ال ای دی SMD می‌توانید از کاسپین نور استفاده کنید.

خرید پروژکتور ال ای دی


بیشتر بخوانید: اس ام دی چیست؟ تکنولوژی SMD و قطعات اس ام دی چیست؟


پروژکتور سی او بی چیست؟

پروژکتورهای سی او بی (Chip On Board) دارای زاویه تابش متمرکز هستند؛ بنابراین در محیط‌هایی کاربرد دارند که نیاز به نور موضعی و با شدت بالا است. همچنین زمانی که پروژکتورهای سی او بی روشن هستند، حرارت زیادی تولید می‌کنند و از آنجایی که ال ای دی‌ها در آن‌ها به صورت متمرکز در مدار قرار گرفته‌اند، توانایی دفع حرارت را کاهش می‌دهند. در نتیجه طول عمر آن‌ها کمتر از پروژکتورهای اس ام دی است و امکان تعمیر نیز ندارند.

فرق پروژکتور اس ام دی با ال ای دی سی او بی


بیشتر بخوانید: پروژکتور ال ای دی چیست؟ صفر تا صد پروژکتور led از انواع تا کاربرد


تفاوت پروژکتور smd با cob چیست؟

تفاوت پروژکتور SMD با COB در زاویه تابش، دفع حرارت، کیفیت نوردهی، طول عمر، امکان تعمیر و کاربرد است:

  1. پروژکتورهای اس ام دی نور را به صورت یکنواخت پخش می‌کنند؛ در صورتی که زاویه تابش پروژکتورهای سی او بی نور به صورت متمرکز است.
  2. پروژکتور اس ام دی حرارت کمتری تولید می‌کند و در دفع گرما عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد؛ ولی پروژکتور سی او بی گرمای بیشتری تولید می‌نماید و توانایی کمتری در دفع حرارت دارد.
  3. طول عمر، کیفیت و بهره‌وری نوردهی پروژکتورهای SMD بهتر از پروژکتورهای COB است.
  4. از پروژکتورهای اس ام دی در انواع محوطه‌ها، محیط‌های گسترده و فضاهای بزرگ استفاده می‌کنند؛ اما پروژکتورهای سی او بی برای روشنایی با شدت بالا در یک محدوده خاص کاربرد دارند.
  5. پروژکتورهای SMD را می‌توان با هزینه‌های بسیار کم تعمیر کرد؛ ولی پروژکتورهای COB این قابلیت را ندارند.

تفاوت پروژکتور smd با cob


بیشتر بخوانید: مهم‌ترین مزایای پروژکتور ال ای دی! چرا از آن استفاده کنیم؟


پروژکتور SMD بهتر است یا پروژکتور COB؟

پروژکتورهای اس ام دی LED مزایای بیشتری نسبت به پروژکتورهای سی او بی LED دارند و این موضوع سبب می‌شود محبوبیت زیادی در بازار داشته باشند. بنابراین اگر قصد دارید محصولی با طول عمر بالا تهیه کنید که حرارت را به خوبی دفع می‌کند، تابش نور را بدون خیرگی ارائه می‌دهد و در رنگ نورهای متفاوت موجود است، به سراغ پروژکتور SMD بروید. برای اطلاع از قیمت پروژکتور ال ای دی 200 وات اس ام دی و قیمت پروژکتور ال ای دی 100 وات SMD می‌توانید از کاسپین نور کمک بگیرید. ما محصولات روشنایی خود را با تکنولوژی SMD و ضمانت بیشترین نوردهی تولید می‌کنیم.

تفاوت پروژکتور smd با cob


بیشتر بخوانید: کامل‌ترین راهنمای خرید پروژکتور روشنایی ال ای دی + نکات مهم و چک‌لیست


فرق پروژکتور اس ام دی با ال ای دی چیست؟

زمانی که عبارت «فرق پروژکتور اس ام دی با ال ای دی» را جستجو می‌کنید، ممکن است با پاسخ‌های اشتباه زیادی در وبسایت‌ها مواجه شوید. در صورتی که باید بدانید اس ام دی نام یک نوع پکیج است و ال ای دی به یک نوع دیود اشاره دارد. دیودهای ال ای دی پکیج‌های متفاوتی دارند که در صنعت روشنایی معمولا از پکیج‌های SMD، COB، POWER و  DIPاستفاده می‎کنند. در نتیجه این پرسش که فرق پروژکتور اس ام دی با ال ای دی چیست؟ به طور کامل اشتباه و پرسش صحیح این است که تفاوت پروژکتور SMD و COB چیست؟ در بالا به طور کامل پاسخ این سوال را شرح داده‌ایم.


بیشتر بخوانید: دیود چیست و چه کاربردی دارد؟ معرفی 10 نوع دیود و طرز عملکرد


تفاوت پروژکتور COB و LED چیست؟

همانطور که در بخش قبل نیز گفتیم، COB نام یک نوع پکیج است که در تولید محصولات روشنایی مانند پروژکتورها کاربرد دارد. ال ای دی نیز به دیودهای نورافشان می‌گویند که قابلیت تولید نور را ارائه می‌دهند.


بیشتر بخوانید: نحوه نصب پروژکتور ال ای دی به آسان‌ترین روش! نصب پروژکتور سه سیم


جمع‌بندی

در نهایت باید بدانید که تفاوت پروژکتور smd با cob در 5 فاکتور است که شامل زاویه توزیع نور، طول عمر، دفع حرارت، کیفیت نوردهی و کاربرد می‌شوند. به طور کلی، بازدهی پروژکتورهای اس ام دی بهتر از پروژکتورهای سی او بی است و صرفه‌ی اقتصادی نیز دارد. برای خرید پروژکتور ال ای دی SMD می‌توانید از سایت کاسپین نور استفاده کنید یا به صورت تلفنی با پشتیبانی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *